دسته های اخبار
اخبار
کد مطلب : 2674  |   تعداد نظرات: 0   |   تعداد بازدیدها: 1590   |   تاریخ درج: يکشنبه, فروردين 29, 1395   |   ساعت: 01:02 ب.ظ   |   منبع / نویسنده مطلب: مدیر سایت

 

توسعه همکاری‌های تهران ــ آنکارا در حوزه‌های بانکی، بیمه و بورس

ایران و ترکیه می‌توانند در بخش‌های گوناگون از جمله گردشگری، انرژی، علم و فناوری و دیگر بخش‌های مورد علاقه طرفین روابط و همکاری‌های خوبی با هم داشته باشند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه همکاری‌های تهران ــ آنکارا در حوزه‌های بانکی، بیمه و بورس شتاب بیشتری خواهد گرفت، گفت: توسعه روابط بانک‌ها و بخش خصوصی میان ایران و ترکیه محدودیت ندارد.

 به گزارش سایت تخصصی صنعت بیمه به نقل از  خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور روز شنبه در نشست شورایعالی همکاری‌ها که با حضور رؤسای جمهور ایران و ترکیه برگزار شد، ضمن اشاره به اینکه امروز خوشبختانه کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و ترکیه بسیار فعال شده است، افزود: برطرف کردن تمام مشکلات در مسیر ارتباطات بانکی بخش‌های دولتی و خصوصی،  مهم‌ترین اقدام در راستای توسعه مناسبات و روابط تجاری و اقتصادی دو کشور است.

رئیس جمهور با ابراز "پس از رفع تحریم‌ها، شرایط بسیار مناسبی برای توسعه سریع و بیش از پیش همکاری‌های بانکی میان دو کشور ایجاد شده و امروز شاهد آغاز دور جدید این فعالیت‌ها هستیم" اظهار امیدواری کرد تا روابط و همکاری‌ها میان بانک‌های دولتی و خصوصی ایران و ترکیه با نشاط بیشتری گسترش یابد.

روحانی با اعلام ضرورت تسهیل در روابط هرچه بیشتر کارآفرینان و بخش‌های خصوصی ایران و ترکیه و حمایت از ایجاد شرکت‌های مشترک که باید توسط کارآفرینان و سرمایه‌گذاران دو کشور اداره شوند، گفت: تقویت خطوط مواصلاتی، هوایی، کشتیرانی و راه‌آهن براساس تصمیمات قبلی باید به‌عنوان شریان اصلی روابط اقتصادی و تجاری مد نظر قرار بگیرد.

رئیس جمهور همچنین تسهیل مقررات تجاری و حرکت تجارت ترجیحی به‌سمت تجارت آزاد میان دو کشور را گام مهمی در توسعه روابط اقتصادی و تجاری برشمرد و افزود: اختیارات لازم به رؤسای کمیسیون‌های مشترک همکاری دو کشور برای تسهیل و تسریع برنامه‌ها و حل و فصل هرگونه موانع احتمالی در این مسیر داده شده است.

رئیس‌ جمهور با اشاره به ضرورت توسعه همکاری‌های دو کشور در بخش انرژی، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در راستای تضمین امنیت انرژی ترکیه از جمله در زمینه نفت، گاز، پتروشیمی و برق اقدام کند.

روحانی تلاش برای ایجاد تحرک و شتاب در مسیر تحقق روابط 30 میلیارد دلاری را ضروری دانست و ادامه داد: ایران و ترکیه می‌توانند در بخش‌های گوناگون از جمله گردشگری، انرژی، علم و فناوری و دیگر بخش‌های مورد علاقه طرفین روابط و همکاری‌های خوبی با هم داشته باشند.

رئیس‌ جمهور با تأکید بر اینکه ایران و ترکیه باید در حل و فصل مسایل مهم منطقه‌ای به‌ویژه مقابله با تفکرات افراطی و نشان دادن اسلام واقعی به جهان، همکاری کنند، گفت: ما باید تفکرات تند تکفیری را کنار زده و اجازه ندهیم جوانان دنیای اسلام تحت تأثیر تبلیغات دروغین و خطرناک این گروه‌ها قرار بگیرند.

وی با بیان اینکه امروز تروریسم برای بسیاری از کشورهای منطقه مشکلات بزرگی را به وجود آورده، بر ضرورت مبارزه با این معضل تأکید و اظهار امیدواری کرد: در دوران ریاست ترکیه بر اجلاس همکاری اسلامی، بتوانیم در جهت رفع این مشکل و کمک به کشورهای اسلامی نظیر سوریه، عراق و یمن گام برداریم.

رئیس‌ جمهور ترویج وحدت اسلامی و تقریب بین‌مذاهب را از وظایف سازمان همکاری اسلامی برشمرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در زمینه مقابله با افراطی‌گری، خشونت و تفکرات تکفیری و معرفی نقش و جایگاه فعال زنان مسلمان در جامعه امروز با سازمان همکاری اسلامی همکاری کند.

رجب طیب اردوغان رئیس‌ جمهور ترکیه نیز در این نشست سفر رسمی رئیس‌ جمهور اسلامی ایران به ترکیه بلافاصله بعد از نشست سازمان همکاری اسلامی را فرصتی مناسب برای توسعه همکاری‌ها میان دو کشور دانست و گفت: ایران و ترکیه از هر نظر مکمل یکدیگر هستند و می‌توانند با برداشتی صحیح از شرایط بین‌المللی و استفاده از فرصت‌های جدید ناشی از رفع تحریمها، روابط خود را بیش از پیش گسترش دهند.

رییس‌ جمهور ترکیه افزود: باید اراده سیاسی و عالی خود را در مسیر گسترش روابط میان دو کشور و برداشتن موانع و مشکلات به نمایش بگذاریم چرا که امروز بستر لازم برای توسعه حداکثری مناسبات میان دو کشور مهیا شده است.

اردوغان با ابراز اینکه هدف دو کشور در رسیدن حجم مبادلات تجاری ایران و ترکیه به 30 میلیارد دلار در شرایط پس از تحریم زودتر محقق خواهد شد، بر تلاش ترکیه در راستای عملیاتی کردن کامل قرارداد تجارت ترجیحی و تبدیل آن به تجارت آزاد تأکید کرد.

رئیس‌ جمهور ترکیه توسعه همکاری‌ها و روابط بخش خصوصی دو کشور را در توسعه مناسبات ایران و ترکیه حائز اهمیت دانست و گفت: توسعه روابط تهران ــ آنکارا به‌نفع دو کشور بوده و به حل مشکلات منطقه‌ای هم کمک شایانی خواهد کرد.

اردوغان، ایران و ترکیه را به‌عنوان کشورهای تأثیرگذار با فرهنگ، تمدن و منافع مشترک در دنیای اسلام  برشمرد و افزود: ثبات و امنیت منطقه به‌نفع توسعه روابط دو کشور و دیگر کشورها خواهد بود و ما می‌توانیم با گسترش همکاری‌ها شرایط خوبی را برای ملتهای خودمان و منطقه محقق کنیم.

رئیس‌ جمهور ترکیه اظهار داشت: ترکیه در زمینه بسیاری از مسایل و مشکلات منطقه؛ از جمله در سوریه و عراق در خصوص مبارزه با داعش و تروریسم، حفظ تمامیت ارضی، بازگشت آوارگان، یک‌پارچگی، ثبات و امنیت آنها با جمهوری اسلامی ایران هم‌عقیده است.

Share نسخه مخصوص چاپ
پیشنهادات پیشرفته

نظرات (0)

 
نام
نام خانوادگی
ایـمیل

ذخیره اطلاعات


 
 
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور؟