بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث موتور سیکلت تا 13 آذر 1401

موتورسیکلت از سودمند‎ترین وسیله‌های نقلیه روی کره زمین است. موتور سیکلت در حین هیجانی بودن، می‌تواند خطرآفرین باشد. رانندگی با این وسیله نقلیه می‌تواند هزینه‌های زیادی را بر دوش راکبان موتورسیکلت بگذارد. راکبان می‌توانند برای کاهش این هزینه‌ها از بیمه شخص ثالث موتورسیکلت استفاده کنند اما متاسفانه از ۱۰ میلیون موتورسیکلت فقط پنج درصد آنها بیمه‌نامه دارند! برخی از این افراد نیز فقط یک بار بیمه خریده‌اند و دیگر آن را تمدید نکرده‌اند؛ از این رو در کنار خساراتی که متحمل می‌شوند، باید جرایم دیگری را برای تمدید بیمه‌نامه خود پرداخت کنند که به آن جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت می‌گویند.

جریمه دیرکرد بیمه موتورسیکلت در واقع به جرایمی گفته می‌شود که بیمه‌ گذار برای تمدید نکردن بیمه‌نامه خود باید پرداخت کند. در واقع، اگر اعتبار بیمه‌نامه به اتمام برسد و بیمه‌گزار اقدام به تمدید آن در موعد مقرر نکند، می‌بایست جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت را بپردازد. این جرایم  به صورت روز شمار محاسبه می‌شوند.

بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه موتور سیکلت

مثل هر سال، بیمه مرکزی باز هم برای موتور سواران از طرح بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث رونمایی کرد. طبق گفته‌ی سخنگوی بیمه مرکزی در حال حاضر کمتر از ۲۰ درصد کل موتورسواران کشور دارای بیمه شخص ثالث هستند و ۱۰ میلیون موتور سیکلت فاقد بیمه ثالث هستند. به همین خاطر با پیشنهاد رئیس کل بیمه مرکزی امسال هم طرح بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت برنامه ریزی شد.

بر اساس اعلام بیمه مرکزی، شروع این طرح تاریخ ۱۵ آبان بوده و تا روز ملی صنعت که ۱۳ آذر ماه است، ادامه دارد. در این طرح علاوه بر راکبان موتور سیکلت، صاحبان ماشین آلات کشاورزی هم می‌توانند با خرید بیمه شخص ثالث شامل تخفیف  شوند. توجه داشته باشید برای اینکه شامل این طرح شوید، باید حتماً بیمه شخص ثالث یکساله خریداری کنید.

در سال ۱۴۰۱ مبلغی به عنوان حق‌بیمه بیمه‌نامه شخص ثالث موتور سیکلت بدون در نظر گرفتن جریمه دیرکرد و عدم تخفیف خسارت در نظر گرفته می شود.

تمامی دارندگان موتور سیکلت و ماشین آلات کشاورزی دارای جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث، بدون توجه به میزان جریمه‌شان می‌توانند بیمه خود را تمدید کنند. البته این شرایط خاص فقط برای کسانی است که به صورت یک ساله بیمه خود را تمدید کنند. این افراد با مراجعه به شرکت‌های بیمه یا به صورت آنلاین از بخشش جریمه بیمه برخوردار می‌شوند.

با توجه به الزام داشتن بیمه ثالث برای همه وسایل نقلیه زمینی، خودرو و موتورسیکلت‌ها در صورت نداشتن بیمه شخص ثالث، وسایل نقلیه به پارکینگ منتقل می‌شوند؛ در صورت منقضی شدن بیمه‌نامه شخص ثالث موتورسیکلت‌تان، می‌توانید از این فرصت طلایی نهایت استفاده را ببرید و تمدید بیمه شخص ثالث بپردازید.